SEO NEDİR


SEO Nedir ? Arama motorları ile ilgili olan iyileştirmelerdir. Arama motorlarında web sayfalarımızdan daha fazla içerik çıkması veya sonuçlarda daha üst sıralarda çıkmamızı sağlayacak optimizasyonları içerir. SEO kavramını 2006 yılında Rohit Bhargava ortaya atmıştır. Dijital pazarlamacıların oldukça dikkatini çekti ve ve tartışıldı. Zaten SEO kelime anlamı itibariyle Search Engine Optimization yani türkçe karşılığı arama motoru optimizayonu oluyor.

Artık günümüzde internetin ekonomik şartları fazlalaştığı için SEO işleminin giderek arttığını görebiliriz. SEO iki kısıma ayrılır; site içi ve site dışı olarak bulunmaktadır. Site içi SEO denince akla hemen sitenin içindeki düzenlemeler aklınıza gelebilir. Gayet doğru bir düşüncedir. Sitenin için de ki içeriklerin özgünlüğü, sitenin hızı, görsellerin çözünürlük kalitesi gibi faktörleri içermektedir. Arama motorları ayrıca kullanıcı deneyimini de bu noktada önemli tutmaktadır. Herşeyden önemlisi kullanıcıların ulaşmak istediği sonuçlara uygun olan içerikleri sunmaktır.

Yani sizler kullanıcı gözünden bakarak site içi optimizasyonlarını yapmak durumundasınız. Site dışı SEO isminden de anlaşılacağı gibi site dışındaki düzenlemeler ve optimizasyonları içermektedir. Site dışındaki sosyal medyada olan site paylaşımlarınız, diğer sitelerden aldığınız referans linkler site dışı seo için gerekli faktörlerdir. Bu saydıklarımız dışında bir de anti SEO yani olumsuz sonuçlar oluşturabilen faktörler söz konusudur. Ancak onaylanmayan yöntemler ile hedef anahtar kelimede öne çıkma işlemidir. Anahtar kelime yığınları, çıkış ve ikiz sayfalar, Bilgisayar ile otomatik yazılan yazılar, küçük makaleler, görünmez yazılar gibi yöntemleri içerir.

Zirve Seo Danışmanlık

Tamamen organik seo paketlerimiz ile ilk sayfada yerinizi almaya sadece bir adım kaldı!

Yukarı